18.5-Inch Waterproof Industrial Panel PC with IPS LCD Touch Wall-Mountable All-in-One PC
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Accessories: | Wall-Mounted Accessories/Pedestal Optional |
| Application: | Commercial, Industrial, Medical |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2012
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
6th Floor, Building a, No. 3, Industrial City 1, Xue Technology Park, Jihua Road, Bantian ...
Number of Foreign Trading Staff
10
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- B185-LART-A
- CPU Type
- Rk3288 / Rk3399 Optional
- Operating Temperature
- 0℃ to 50℃
- RAM
- 2GB/4GB Optional
- Screen Size
- 18.5"
- Storage Capacity
- 16GB /32GB Optional
- Touch Screen
- Touch Screen
- Resolution
- IPS 1366*768/IPS1920*1080
- Acpect Ratio
- 16:9
- Contrast
- 1000:1
- Brightness
- 250 Nits/1000nits Optional
- Viewing Angle (H/V)
- 178/178
- Active Area
- 408.96 * 230.04mm
- Display Color
- 262K
- Installation
- Wall-Mounted/ Hanging Ears/Desk
- GPS Positioning Module
- Optional
- Cellular Module
- Optional 4G LTE Global Module
- Wireless Configuration
- 2.4GHz WiFi (Default),5GHz (Optional )
- Serial Port
- (RS232/RS485 Optional )
- Interface
- Hdml+USB+Tg+LAN+2.4G WiFi
- Warranty
- 1 Year
- Certificates
- CE/FCC/RoHS/CCC
- Transport Package
- Single Item, Standard Packing
- Specification
- 62*18*42cm, 10kg
- Trademark
- Bolinia/OEM
- Origin
- China
- HS Code
- 8528591090
- Production Capacity
- 100000/Piece
Packaging & Delivery
- Package Size
- 62.00cm * 18.00cm * 42.00cm
- Package Gross Weight
- 10.000kg
Product Description
1.with Aluminum alloy and flat design
2.Ture flat screen design, lP65 front waterproof and dustproof
3.Adopt brand industrial LCD/LED panel,high brightness,contrast ratio,wide view angle. Highbrightness 300cd/m2,1000nits Optional, sunlight readable optional
4.CPU RK3288/RK3399 optional ,2GB+16GB/4GB+32GB optional
5.10 points Projected capacitive touch panel,high sensitive touch experience
6.Support power on, support 7x24 hours of uninterrupted work
7.Support desk, wall mounted, Hanging ears installation way



| Datasheet | |
| Model | B185-LART-A |
| Size | 18.5" |
| Active Area | 408.96 × 230.04mm |
| Panel Type | TFT-LCD |
| Backlight | LED |
| Backlight Life | 50,000 hrs |
| Resolution | 1920*1080 |
| Acpect Ratio | 16:9 |
| Contrast | 1000:1 |
| Brightness | 300 cd/m |
| Viewing Angle (H/V) | 178/178 |
| Response Time | 6 ms |
| Display Color | 262K |
| Operating Temperature | 0~50ºC |
| Storage Temperature | -20~60ºC |


1· Automatic system:intelligent self-service terminal, intelligent retail terminal, O2O smart device, robot equipment, etc.2· Public Places: subway, airports, stations, gas stations, toll stations, bookstores, parks, exhibition halls, stadiums, museums,convention centers, ticket agencies, HR market, lottery centers;
3· Business Organizations: supermarket, large-scale shopping malls, exclusive agency, chain shops, large-scale sales, star-rated hotels, restaurants, travel agencies, pharmacy.
4· Financial Organizations: Banks, negotiable securities, funds, insurance companies, pawnshops;
5· Non-profit Organizations: Telecommunications, post offices, hospital, schools;
6· Real Estate Property: Apartments, villas, offices, commercial buildings, model rooms, property brokers;
7· Entertainments: Movie theaters, fitness halls, country clubs, clubs, massage rooms, bars, cafes, Internet bars, beauty shops, golf course



Q : For the first time cooperation , what are the advantages of your company ?
A :
1 . LCD monitor factory since 2004 with rich experience.
2 . Our products have a wide range of products and a wide range of product sizes ,which can meet different application fields and application equipment.
3 . The company has good customizable R & D capabilities and supply chainOEM / ODM supported.
4 . Industrial grade panel with durable PCB board , Quality guaranty by QC team.
5 . Low ex-factory price , high cost performance , large discounts on Made in China platform
Q : What is your companys main product ?
A : Our main product is lcd monitor , metal monitor , Aluminum monitor , Capacitive / Resistivetouch monitor , X86 / Android all-in-one PC , Complete sizes and resolutions , multiplechoices of interfaces and installation methods.
Q : How about the lead time ?
A : They depends on the quantity of your order . As you know , we need time to manufacturethe machines . but mostly , the shipment time is 3-8 working days after delivery . As fordetailed cost , it depends on your final order .
Q : What payment term do you support ?
A : We accept most of the payment methods , mainly accept T / T ,VTB ,PAYPAL , WesternUnion / Made in China assurance trade payment
Q : What's your warranty ?
A : All of our products share 12 months warranty . On-line service and additionalaccessories supported ( Except for human factors )
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Industrial Android Panel PC
- ARM Embedded (PCAP 10"-65")
- 18.5-Inch Waterproof Industrial Panel PC with IPS LCD Touch Wall-Mountable All-in-One PC
Related Categories
Hot Searches
More