11.6 Inch IPS 1366*768/1920*1080 Metal Wall Mounted Embedded Panel PC Industrial Computer Monitor with VGA/HDMI/DVI Port for Business
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Screen Size: | 11.6inch |
| Application: | Industrial |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2012
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
6th Floor, Building a, No. 3, Industrial City 1, Xue Technology Park, Jihua Road, Bantian ...
Number of Foreign Trading Staff
10
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- B116-QR
- Aspect ratio
- 16:9
- Feature
- LED Backlight Display
- Optimum Resolution
- 1366*768/1920*1080
- Type
- IPS
- Widescreen
- Widescreen
- Response Time
- 16ms
- 3D
- Not 3D
- Interface Type
- VGA
- Resolution
- 1366*768/1920*1080
- Contrast
- 500:1/700:1
- Brightness
- 250/350 CD/M
- Viewing Angle (H/V)
- 90/50 178/178
- Interface
- VGA/HDMI
- Power Requirement
- DC 12V
- Certificates
- CE/FCC/RoHS/CCC
- OEM/ODM
- Please Contact Us
- Transport Package
- Single Item, Standard Packing
- Specification
- 44*35*15cm 3kg
- Trademark
- Bolinia
- Origin
- Guangdong
- HS Code
- 8528591090
- Production Capacity
- 100000piece/Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 44.00cm * 35.00cm * 15.00cm
- Package Gross Weight
- 3.000kg
Product Description


| Datasheet | |
| Model no | B116-QR |
| Size | 11.6" |
| Active Area | 256.125 × 144 mm |
| Panel Type | IPS |
| Backlight | LED |
| Backlight Life | 15,000 hrs |
| Resolution | 1366*768/1920*1080 |
| Acpect Ratio | 16:9 |
| Contrast | 500:1/700:1 |
| Brightness | 250/350 cd/m |
| Viewing Angle (H/V) | 90/50 178/178 |
| Response Time | 16/14 ms |
| Display Color | 262K |
| Operating Temperature | 0~50ºC |
| Storage Temperature | -20~60ºC |






Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Industrial Monitor
- Embedded Metal Monitor( 7"-65")
- 11.6 Inch IPS 1366*768/1920*1080 Metal Wall Mounted Embedded Panel PC Industrial Computer Monitor with VGA/HDMI/DVI Port for Business
Related Categories
Hot Searches
More