| Customization: | Available |
|---|---|
| Screen Size: | ≤17" |
| Application: | Indoor, Computer, Advertising, Outdoor, Surveillance, Big-Screen Project, Taxi, Graphic Design, Mobile Phone |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency




| Datasheet | |
| Size | 16" metal Non-touch |
| Active Area | 304.1*228.1 mm |
| Panel Type | IPS Panel |
| Backlight | LED |
| Backlight Life | 50,000 hrs |
| Resolution | 1920*1080 |
| Acpect Ratio | 16:9 |
| Contrast | 500:1 |
| Brightness | 350 NITS |
| Viewing Angle (H/V) | 150/150 |
| Response Time | 6ms |
| Display Color | 262K |
| Operating Temperature | 0~50ºC |
| Storage Temperature | -20~60ºC |
| Video Inputs/Outputs | VGA(15 PIN)+AV+BNC+HDMI+USB |
| Audio Inputs/Outputs | N/A |
| Touch | Optional |
| Installation | VESA mount |
| Power Requirement | DC 12V |
| Control | OSD Control |
| Product Size | 332 *270 *53 mm |
| Net Weight | 2.94 KG |
| Certificates | CE/FCC/ROHS/CCC |
| Accessories:VESA wall mount kit / stand/ Hanging ears , VGA cable/HDMI cable , 12V DC 1A power adapter. | |






