15 Inch 1024*768 HDMI VGA AV BNC Non Touch Screen Aluminum Frame TFT Wall Mounted OEM ODM Industrial LCD Monitor
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Screen Size
- ≤17"
- Application
- Indoor, Computer, Advertising, Outdoor, Surveillance, Big-Screen Project, Taxi, Graphic Design, Mobile Phone
- Model NO.
- B150-R
- Aspect ratio
- 4:3
- Feature
- LED Backlight Display, With Remote Control, Support TV Function
- Optimum Resolution
- 1024x768
- Type
- TFT
- Widescreen
- Not Widescreen
- Response Time
- 6ms
- 3D
- Not 3D
- Interface Type
- HDMI
- Backlight
- LED
- Contrast
- 800:1
- Brightness
- 300 CD/M
- Viewing Angle (H/V)
- 135/140
- Operating Temperature
- 0~50℃
- Installation
- Stand Base/Vesa Mount
- Power Requirement
- DC 12V
- Certificates
- CE/FCC/RoHS
- Accessories
- Stand/ Vesa Mount Kit, Warranty Card, VGA/HDMI Cab
- Control
- OSD Control
- Transport Package
- Single Item, Standard Packing
- Specification
- 345*270*45 mm 3.08kg
- Trademark
- Bolinia
- Origin
- China
- HS Code
- 8528591090
- Production Capacity
- 100000/Piece
Product Images of 15 Inch 1024*768 HDMI VGA AV BNC Non Touch Screen Aluminum Frame TFT Wall Mounted OEM ODM Industrial LCD Monitor
Find Similar Products
Product Description




| Datasheet | |
| Size | 15" |
| Touch Panel | G+G |
| Panel Type | TFT-LCD |
| Backlight | LED |
| Backlight Life | 50,000 hrs |
| Resolution | 1024*768 |
| Acpect Ratio | 4:3 |
| Contrast | 800:1 |
| Brightness | 300 nits |
| Viewing Angle (H/V) | 135/140 |
| Response Time | 6 ms |
| Display Color | 262K |
| Operating Temperature | 0~50ºC |
| Storage Temperature | -20~60ºC |
| Video Inputs/Outputs | DVI+VGA+HDMI+USB+DC |
| Audio Inputs/Outputs | N/A |
| Touch | Non touch |
| Installation | VESA mount |
| Power Requirement | DC 12V |
| Max Touch Points | 10 |
| Dimension (W*H*D) | 345*270*45 mm |
| Weight | 3.08 kg |
| Certificates | CE/FCC/ROHS/CCC |
| Accessories: VESA wall mount kit/ Hanging ear/ Stand,VGA/HDMI cable, power adapter, warranty card and manual. | |





About the Supplier
This supplier has been audited by BV. Verify the report on the official BV website with ID "MIC-ASR222280". Items marked "" are certified.
Company Profile
Shenzhen Bolinia Technology Co., Ltd. is a manufacturer for 7-32 inch LCD monitors and displays over 13 years. Original factory with assembling line in Shenzhen. Product ranges from plastic monitor, metal CCTV monitor, resistive touch monitor, capacitive touch monitor, open frame monitor, embedded monitor to SDI broadcasting monitor. Square monitor or wide screen monitors are available with different resolutions. Newly launched 10.1-32 inch All in One PC and portable LCD monitors.
Reliable quality used in Olympic Games.
Plastic or metal casing monitor from 7 inch to 24 inch.
Single touch monitor with resistive 4 wire and 5 wire for options from 7 inch to 22 inch.
Multi-touch projected capacitive touch (PCAP Touch or PCT) monitor from 8 inch to 24 inch.
SDI monitor from 15 inch to 21.5 inch.
High brightness monitor from 10 inch to 22 inch.
Mirror Image Monitor with size: 8 inch, 9.2 inch, 10.4 inch, 12.1 inch, 15 inch, 17 inch, 19 inch, 20.1 inch and 22 inch.
All in One PC with Android system with 10.1 inch, 13.3 inch, 15 inch, 15.6 inch, 18.5 inch, 21.5 inch, 23.6 inch, 24 inch, 27 inch and 31.5 inch.
Portable LCD monitor with 12.5 inch, 13.3 inch and 15.6 inch.
Products mainly used in ATM, POS, CCTV security, Information checking, Kiosk, BGA repairing station, Lottery terminals, microscopes and similar applications. Portable LCD monitors perfectly compatible to PS4/PS3/PS2/xBox ONE/xBox 360, game consoles, PCS, Macs, Raspberry Pi, laptops, cameras and tablets.
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- 6th Floor, Building a, No. 3, Industrial City 1, Xue Technology Park, Jihua Road, Bantian Street, Longgang District, Shenzhen
-
Plant Area
- 2300 square meters
-
Number of Employees
- 53
-
Registered Capital
- 8,000,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, EXW
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
-
Nearest Port
- Shenzhen Port
Our Production Capability & Technical Expertise
- Main Products
- LCD Monitor, CCTV Monitor, Industrial Monitor, Resistive Touch Monitor, Capacitive Touch Monitor, Touchscreen Monitor, All in One Touch PC, Panel PC, Tablet
-
Production Machines
- Welding Facility, Programmable Constant Temperature and Humidity Test Chamber, Oscillation Test Facility, Withstanding Voltage Tester, DC Power Supply
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 3 people
-
Test Reports for Raw Materials
- Others
-
Own Brand
- Yes
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2013-07-25
- Export Year
- 2009-02-01
-
Main Markets
- North America, South America, Europe, Southeast Asia/ Mideast, East Asia(Japan/ South Korea), Australia
-
Number of Foreign Trading Staff
- 10
-
Overseas Agent/Branch
- No
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$30.00-35.50 / Piece
-
US$50.00-55.00 / Piece
-
US$340.00-350.00 / Set
-
US$65.00-71.00 / Piece
-
27 Inch 4K Monitor 60Hz for Desktop PC Monitor 3840*2160 HD Curved Screen 27 Inch LED Gaming MonitorUS$100.00-125.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Waterproof Pure Flat Panel Monitor
- VESA Mount Aluminum Frame Monitors( 7"-45")
- 15 Inch 1024*768 HDMI VGA AV BNC Non Touch Screen Aluminum Frame TFT Wall Mounted OEM ODM Industrial LCD Monitor
Related Categories
Hot Searches
- LCD Monitor 7
- 9 LCD Monitor Factories
- 8 LCD Monitor Factories
- 4 LCD Monitor Factories
- Lcd Display Screen Monitor
- Touch Lcd Display Monitor
- Lcd Monitor Panel Screen
- Lcd Panel Monitor Display
- Tft Display Lcd Monitor
- LCD Monitor Bulkbuy